Co powinniśmy wiedzieć o gazie płynnym?

Co powinniśmy wiedzieć o gazie płynnym?

Gaz płynny LPG ma szeroką gamę zastosowania. Może być wykorzystywany jako autogaz, czyli paliwo alternatywne względem benzyny i oleju napędowego, a także do ogrzewania pomieszczeń czy zasilania różnych urządzeń, w tym kuchenek.

Gaz płynny – propan i butan

Do gazów płynnych, które w temperaturze pokojowej oraz pod stosunkowo małym ciśnieniem zmieniają swój stan skupienia z lotnego na ciekły, zalicza się propan i butan oraz mieszankę tych dwóch gazów. Nazwa LPG została zaczerpnięta od angielskiego wyrażenia – Liquefied Petroleum Gas. Dzięki jego fizycznym cechom i możliwości skraplania, można magazynować gaz propan-butan w butlach gazowych i zbiornikach o większej pojemności. Najbardziej popularne są butle gazowe 11kg, które dają 5500 litrów fazy lotnej LPG. Są one oferowane przez wielu dystrybutorów w Polsce, między innymi przez renomowaną firmę AmeriGas, która ma w swoim asortymencie butle z gazem i zbiorniki LPG przeznaczone głównie dla odbiorców przemysłowych i rolników.

Butle gazowe w zastosowaniu są w pełni bezpieczne, jeśli klienci wybierają wyłącznie te butle, które pochodzą od sprawdzonych dystrybutorów. Tylko oni gwarantują bowiem legalne napełnianie butli gazowych i ich właściwe zabezpieczanie.

Gaz płynny, propan i butan, powstaje jako produkt pochodny podczas rafinowania ropy naftowej, jako jedna z jej najlżejszych frakcji. Gaz LPG można pozyskać poprzez uwodornienie ropy naftowej, bezpośrednie wydobycie z odwiertów ropy naftowej i naturalnych złóż albo za pośrednictwem krakowania, tj. podgrzewania ropy bez dostępu powietrza.

Jak wykorzystywany jest w praktyce gaz LPG?

Zastosowanie gazu płynnego w praktyce jest bardzo szerokie. Zasilanie samochodów wyposażonych w odpowiednią instalację gazową to tylko jeden z licznych przykładów wykorzystania gazu LPG.

Osoby prywatne używają butli z gazem płynnym do kuchenek gazowych wyposażonych w palniki – jeśli nie mają możliwości podłączenia ich do sieci z gazem ziemnym. Ma to miejsce przede wszystkim w domach jednorodzinnych i bliźniaczych na terenach wiejskich, w nowoczesnych apartamentowcach, w których nie została wdrożona instalacja gazowa, jak również w domach mobilnych – kamperach i na kampingach.

Szerokie zastosowanie gaz LPG znajduje w rolnictwie, hodowli i w przemyśle. Jest stosowany jako źródło energii – wygodne i praktyczne w użyciu, do grzejników promiennikowych używanych w hodowli. Dzięki niemu hodowla staje się bardziej opłacalna. W rolnictwie LPG dzięki temu, że całkowicie się spala i nie pozostawia po sobie żadnych dodatkowych produktów, może być stosowany do suszenia zbóż.

W przemyśle z kolei LPG może zasilać wózki widłowe, być stosowany do cięcia i hartowania czy do systemów grzewczych i konwertorowych.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On
  • Google

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
VoIP: renesans telefonów stacjonarnych

Gdy rozpoczęła się era telefonów komórkowych, wszyscy skazali telefonię stacjonarną na powolne odchodzenie w niebyt pod naporem nowych, lepszych, bardziej...

Zamknij