Jak założyć przedszkole niepubliczne?

Państwo powinno wspierać obywateli w realizacji ważnych dla nich celów i zadań. Dotyczy to m.in. opieki i wychowywania potomstwa. Mimo płaconych podatków rodzice nie zawsze mogą liczyć na wsparcie publicznych instytucji. W związku z tym zakładają prywatne przedszkola.

Zadbać o lokal i pomoce naukowe

Placówki opiekuńczej, wychowawczej czy edukacyjnej nie muszą prowadzić tylko samorządy. Świetnie radzą sobie również mniejsze podmioty, jak stowarzyszenia czy fundacje. To właśnie one podejmują trud zakładania i prowadzenia szkół i przedszkoli tam, gdzie państwo z różnych przyczyn nie może tego zrobić.

Inicjatywa może też wyjść od osoby fizycznej czy spółek komercyjnych albo fizycznych (spółek cywilnych). Przepisy są w tej kwestii bardzo elastyczne. Chodzi bowiem o spełnienie pewnych kryteriów i wymagań, a z tym już nie każdy sobie poradzi.

Zakładanie niepublicznego przedszkola należy zacząć od zorganizowania lokalu i przystosowania go do potrzeb prowadzonej działalności. Pomieszczenia, w którym będzie funkcjonować placówka, nie muszą być własnością podmiotu prowadzącego przedszkole. Równie dobrze można wynajmować obiekt.

Istotne jest to, żeby taki budynek spełniał określone w przepisach wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe. Sale i pomieszczenia muszą być przystosowane do przebywania w nich dzieci w wieku przedszkolnym. O tym, czy rzeczywiście tak jest, decydują odpowiednie służby publiczne, czyli powiatowy inspektor sanitarny, komendant straży pożarnej. Konieczne jest też uzyskanie przez podmiot prowadzący pozwolenia na użytkowanie lokalu, a to też wiąże się z potrzebą wykonania pewnych inwestycji, prac modernizacyjnych, adaptacyjnych itd.

Po rozwiązaniu kwestii zaplecza lokalowego przychodzi czas zdobycie pomocy dydaktycznych i naukowych, które będą wykorzystywane przez kadrę pedagogiczną w procesie kształcenia. O jakie sprzęty chodzi? To reguluje podstawa programowa dla przedszkoli. W niej określone są umiejętności, jakie muszą posiąść dzieci. Podstawa opisuje, jak przekazywanie tych umiejętności powinno się odbywać.

Do startu przedszkola niepublicznego konieczne jest też uzyskanie wpisu do ewidencji placówek niepublicznych, którą prowadzi gmina (miasto). Więcej informacji o tym, jak założyć prywatne przedszkole, znajdziemy na stronie http://www.placowki-niepubliczne.pl/zakladanie-placowki/artykul/pierwsze-kroki/art-jak-zalozyc-przedszkole-lub-punkt-przedszkolny.

  • Facebook
  • Google Plus
  • NK
  • Twitter
  • Blip
  • Wykop

Dodaj Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 − dwa =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Print
Przeczytaj poprzedni wpis:
3d illustration: travel agent trips
Który program do wystawiania faktur wybrać?

Rynek tego typu aplikacji jest duży. Możemy wybierać spośród programów darmowych, tanich i drogich, działających w różnych modelach – od...

Zamknij