Jakie mieszkanie wybrać? Nowe czy wtórne?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że chce się ustatkować. Nie ma reguły, kiedy ten moment następuje. U jednych taka chęć pojawia się wcześniej, u innych – później. Stabilizacja oznacza zwykle założenie rodziny albo zakup mieszkania bądź jedno i drugie jednocześnie.

Cena i czas adaptacji lokalu

Mieszkanie możemy kupić za gotówkę lub na kredyt. W tym drugim przypadku musimy wykazać się przed bankiem wiarygodnością i zdolnością kredytową. Chodzi o to, byśmy udowodnili bankowi, że może nam bez obaw pożyczyć kwotę, która nas interesuje.

Starając się o takie finansowanie, warto mieć już jakieś oszczędności. W branży nazywa się to wkładem własnym. Jeśli dysponujemy pewną częścią wartości mieszkania, które chcemy nabyć i jesteśmy wyłożyć tę kwotę, stajemy się dla instytucji pożyczającej bardziej wiarygodni. Wtedy możemy liczyć na atrakcyjniejsze warunki kredytu, czyli np. niższe odsetki.

Zanim jednak zaczniemy myśleć o kwestiach finansowych związanych z transakcją, powinniśmy znaleźć lokum, które chcemy kupić. Mieszkania możemy kupować na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Pierwsze określenie oznacza nowe nieruchomości, zbywane zwykle przez podmiot, który je wybudował, czyli dewelopera. Takie lokale nie są jeszcze zamieszkane. Zwykle nie są też urządzone ani wykończone, czyli nie mają mebli, instalacji, oświetlenia itd.

Rynek wtórny to mieszkania używane. Ich stan jest zróżnicowany. Mogą, ale nie muszą być wyposażone. Wszystko zależy tutaj od podmiotu sprzedającego.

Na jakie mieszkanie się zdecydować? Lepsze będzie nowe czy używane? Nie ma prostej odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych (nowe lokale są droższe od używanych), ale też preferencji i sytuacji życiowej. Ktoś, kto już potrzebuje dachu nad głową, zdecyduje się raczej na lokal z rynku wtórnego, bo takowy wymaga zwykle minimum prac adaptacyjnych.

Kto oferuje mieszkania na sprzedaż? Warszawa jest największym rynkiem nieruchomości. Działa tutaj też najwięcej deweloperów. Sprawia to, że wybór lokali mieszkalnych jest największy.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On
  • Google

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przegląd książek o projektowaniu portali internetowych

Programowanie stron www to bardzo przydatny i ceniona we współczesnym świecie fach. Internet dociera do coraz większego odsetka populacji. Coraz...

Zamknij