Obniżenie wieku emerytalnego

Praca – czy to ta podejmowana w lubianym przez nas zawodzie czy też ta, którą z przyczyn osobistych musimy wykonywać chcąc osiągnąć godny poziom życia jest czymś, co staje się ogromną uciążliwością w pewnym wieku. Faktem jest bowiem, że osoby młode nie mają zazwyczaj problemu z wykonywaniem prostych, czy trochę trudniejszych zadań, natomiast osobom w pewnym wieku przychodzi to nieco ciężej. Ustawa o wieku emerytalnym wprowadzona parę lat temu była tematem, która wywołała wiele kontrowersji wśród osób w tak naprawdę każdym wieku. Faktem jest jednak, że ustawa ta nie była zbyt przychylna dla osób starszych, które w pewnym wieku osiągają ogromne trudności z wykonywaniem pewnych czynności, nie mówiąc już o pracy, która w niektórych przypadkach jest obciążająca fizycznie.

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego

Kiedy kilka lat temu głośno było o tym, że wiek emerytalny uległ znacznemu podniesieniu wywołało to oburzenie wśród osób w każdym wieku. Dziś, kiedy w 2017 roku faktem stała się ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego w mediach znów zagrzmiało. Dlaczego? Faktem jest bowiem, że w konsekwencjach tej ustawy już w tym roku na zasłużoną emeryturę odejdzie ponad 300 tysięcy osób, co niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe. Jak bowiem wiadomo – jest to dość spory wysiłek dla państwa. Prawdą jest, że obniżenie wieku emerytalnego jest ustawą dobrą ale znacznie lepiej byłoby rozłożyć tą procedurę w latach.

Wiek emerytalny

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z dniem 1 października 2017 roku obowiązuje nowa ustawa mówiąca o tym, że na zasłużoną emeryturę przejść mogą kobiety, które ukończyły 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat. W większości przypadków osoby w wyżej wymienionym wieku korzystać będą z przywileju odejścia na zasłużoną emeryturę co sprawi, że już w tym roku ponad 300 tysięcy osób zmieni status z osoby podejmującej pracę na tą, która pobiera należną emeryturę. Inicjatywa obniżenia wieku emerytalnego jest sama w sobie dobra – warto jednak zadać sobie pytanie, czy Polska przygotowana jest na tak radykalne kroki.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On
  • Google
Przeczytaj poprzedni wpis:
Fundusz inwestycyjny zamknięty czy otwarty – który wybrać?

To, czy wybrać fundusz inwestycyjny zamknięty, czy otwarty, powinno zależeć od oczekiwań wobec płynności, elastyczności i czasu trwania inwestycji. Fundusz...

Zamknij