Tworzenie gospodarki magazynowej

Magazyn jest bez wątpienia nieodłącznym atrybutem każdego procesu logistycznego. Tworząc zasady organizacji w takim miejscu, warto zwrócić szczególną uwagę na rolę, jaką odgrywa ono w całym procesie logistycznym. Dobrze zorganizowany magazyn to efekt optymalnej koordynacji wszystkich jego funkcji oraz osiągania jak najlepszych efektów przy relatywnie niewielkich nakładach pracy.

Rozwiązywanie problemów gospodarki magazynowej w firmie produkcyjnej niejednokrotnie wymaga całościowego uwzględnienia zadań w zakresie zarówno zaopatrzenia jak i produkcji oraz późniejszej dystrybucji wyrobów.

Ostatecznym celem gospodarki magazynowej jest przede wszystkim zapewnienie rozsądnego przechowywania towarów w przedsiębiorstwie. Jej nadrzędną rolą jest uporządkowanie struktury, jak najefektywniejsze wykonywanie zadań oraz zmniejszenie wysiłku kadry pracowniczej.

Podczas organizacji logistyki magazynu w firmie należy ustalić charakterystykę techniczną oraz wielkości partii wyrobów przewidzianych do składowania, a także określić wymagane terminy dostaw i możliwości przestrzegania zasady tzw. „Just in Time”. Równie ważne jest określenie strumienia dostaw materiałów i czasu ich przechowywania w magazynie. Ponadto należy opracować, odpowiedni do zadań produkcyjnych, system przepływu informacji, a także rodzaj dokumentacji i ewidencji, które będą rejestrować przepływ towarów niezbędnych w procesie produkcynym.
Bardzo ważnym elementem planowania gospodarki magazynowej jest określenie postaci jednostek ładunowych. Warto także wcześniej zaplanować kupno lub wynajem wózków widłowych i innych urządzeń pomocniczych, które stanowią podstawę tworzenia całego procesu logistycznego.

Gospodarkę magazynową w przedsiębiorstwie powinno się traktować jako jeden z najważniejszych elementów w sferze organizacji. Właśnie z tego powodu, należy ją tworzyć w taki sposób, aby wydajniej zarządzać całością.

Sprawnie zorganizowane procesy magazynowe bez wątpienia przyczyniają się w dużym stopniu do szybkiego przepływu materiałów, począwszy od dostawców, poprzez cały system produkcyjny, a kończąc na odbiorcach. Warto o tym pamiętać gdyż struktura danej organizacji i logistyka w gospodarce magazynowej jest solidnym fundamentem, na którym bardzo często opiera się niemal cały system zarządzania w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

  • Facebook
  • Google Plus
  • NK
  • Twitter
  • Blip
  • Wykop

Dodaj Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Print
Przeczytaj poprzedni wpis:
workshop-97_640
Na wakacje bez strachu

W okresie wakacyjnym mechanicy samochodowi mają pełne ręce roboty. I wcale nie dlatego, że latem auta częściej się psują. Podczas...

Zamknij