Anteny LTE – sprawdź, jaki model wybrać

Anteny LTE, a konkretnie zewnętrzne anteny LTE, pozwalają przyspieszyć bezprzewodowy Internet LTE w Twoim domu. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które pozwolą zdecydować się na rozsądny zakup.

 

Antena LTE (zewnętrzna) jest montowana na zewnątrz budynków (zazwyczaj na ścianie, lub dachu). W wielu sytuacjach jest to najlepszy i najbardziej efektywny sposób na zapewnienie szybszego Internetu.

 

Kiedy przydaje się antena LTE?

 

Antena LTE sprawdzi się idealnie, gdy urządzenie mobilne wykorzystujące daną sieć LTE jest zbyt oddalone od stacji bazowej. Zewnętrzna antena LTE będzie dobrym pomysłem także wtedy, gdy osoby korzystającej z danej sieci (np. sieci domowego wifi LTE) mają problemy z uzyskaniem odpowiedniej siły sygnału. Aby uporać się z tymi problemami, warto postawić na zewnętrzną antenę LTE. Należy jednak pamiętać, że nie każda antena LTE przyniesie szybkie i pożądane rezultaty.

 

Antena LTE musi być szerokopasmowa, a wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji. LTE jest siecią szerokopasmową, która w naszym kraju wykorzystuje częstotliwości: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. Wkrótce do przedstawionych częstotliwości dołączy częstotliwość 700 MHz, która aktualnie jest wykorzystywana i zarezerwowana przez nadajniki telewizyjne.

 

Dlatego przed wyborem anteny sprawdź, na jakich częstotliwościach jest w stanie pracować. Jeśli dostawca internetu przesyła zasięg na częstotliwości 1800 MHz, a dany model anteny operuje jedynie w zakresie 2100 MHz i wyższym, zakup anteny nic nie da. Wybierając odpowiednie anteny LTE, warto postawić na anteny szerokopasmowego, które będą w stanie pracować na co najmniej kilku częstotliwościach. Dzięki temu poprawią zasięg sygnału w każdej sieci LTE na dowolnym paśmie, zajmowanym przez danego dystrybutora i dostawcę sieci internetowej.

 

Wybierając anteny LTE, można się spotkać z opisami kompatybilności danego produktu względem konkretnych operatorów sieci LTE (np. PLUS, ORANGE, PLAY). Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem, będzie zakup anteny, która będzie pracowała we wszystkich możliwych sieciach LTE, dzięki temu będzie optymalnie wspomagać poprawę jakości siły i zasięgu LTE w Twojej domowej sieci wifi.

 

Sprawdź, czy potrzebujesz zewnętrznej anteny LTE

 

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, czy powinieneś liczyć się z zakupem anteny LTE. Jeśli nie jesteś zadowolony z jakości oraz prędkości posiadanego internetu LTE, możesz uruchomić panel diagnostyczny sieci. Znajduje się w oprogramowaniu routera lub modemu. Po uruchomieniu panelu diagnostycznego, zapoznaj się z wartościami parametrów RSRP (dBm), RSRQ (dB), SINR (dB) i RSSI.

 

Jeśli RSRP (dBm), czyli miara mocy sygnału (z ang. Refrence Signal Receive Power), jest mniejsza niż -91 dBM, warto postawić na zewnętrzną antenę LTE. Podobna sytuacja występuje gdy, parametr RSRQ, czyli miara jakości sygnału jest poniżej -16 dB. W obu przypadkach można najpierw spróbować zmienić lokalizację modemu. O absolutnym zakupie anteny zewnętrznej LTE, należy pomyśleć, gdy wartość RRSI i SINR wyniesie odpowiednio poniżej -87dBM i mniej niż 12 dB.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szybka chwilówka przez Internet – na co zwracać uwagę?

Pożyczki online to jedne z najtańszych i najwygodniejszych sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, by...

Zamknij