Jak zbudować altanę ogrodową?

Starannie wykonana altana to ozdoba ogrodu i idealne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jej budowa nie jest trudna, ale trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by skonstruować profesjonalną altanę ogrodową.

Budowę altany warto zaplanować przed urządzeniem ogrodu. Dzięki temu łatwiej jest później odpowiednio poprowadzić ścieżki oraz wybrać dogodne miejsca dla roślin czy trawy ozdobnej. Natomiast zanim altana ogrodowa doczeka się swojego projektu, należy zorientować się w przepisach dotyczących stawiania tego typu obiektów.

Kiedy i jaką altanę można postawić? – przepisy prawne

Budowa altany w przydomowym ogrodzie nie wiąże się z koniecznością zdobycia pozwolenia budowlanego, ale wymaga zgłoszenia w urzędzie miasta (lub starostwie powiatowym). Co ważne jednak, mowa tutaj o obiektach posiadających powierzchnię zabudowy nie większą niż 25 m2. W przypadku przekroczenia tego limitu, trzeba czekać na decyzję w sprawie pozwolenia na budowę.

Należy też podkreślić, że altana nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 3 metry od granic działki. Samą jej budowę można z kolei rozpocząć po upływie 30 dni, licząc od dnia złożenia zgłoszenia w urzędzie – o ile w międzyczasie starosta lub prezydent miasta nie wniesie sprzeciwu.

Zadbaj o fundamenty

Niezależnie od tego, czy altanę budujesz samodzielnie, czy też kupujesz gotową ze sklepu, musisz zapewnić jej stabilność i odporność na wiatr. W tym celu musisz wykonać solidny betonowy fundament, a następnie przymocować ją do niego przy użyciu stalowych kotew. Oczywiście może on mieć charakter punktowy, tzn. pojawiać się tylko w miejscach, w których będą mocowane słupy konstrukcji. Jeśli chodzi o sam montaż takich słupów, to po wykopaniu dołów o szerokości minimum trzykrotnie szerszej niż ich grubość i o głębokości około 80 cm, trzeba je zasypać gruzem i zalać betonem. Do takiej masy należy wprowadzić kotwy, a następnie – po jej stężeniu – ulokować słupy altany.

Dach altany ogrodowej

Przebieg budowy altany różni się w zależności od użytych materiałów czy samego kształtu konstrukcji. Jeśli jednak mowa o drewnianych altanach ogrodowych, to szczególną uwagę należy przywiązać do pokrycia dachu. Musi ono dobrze wywiązywać się ze swoich funkcji, być stabilnie przymocowane, a przy tym lekkie i oczywiście atrakcyjne pod względem wizualnym. Najtańszym i najprostszym wyborem będzie pokrycie z blachy, jednak bardziej estetycznie prezentują się dachy ze strzechy oraz kryte gontem. Strzecha ma dodatkowo tę zaletę, że izoluje przed nagrzewaniem.

Zabezpieczenie konstrukcji

Zbudowaną altanę ogrodową trzeba jeszcze odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Impregnowanie należy powtarzać regularnie, najlepiej co najmniej raz w roku. Jeśli po konstrukcji mają wspinać się pnącza, to warto wybrać impregnat na bazie żywic lub oleju lnianego. Ważne, żeby w takim wypadku nie lakierować drewna, bo to uniemożliwili roślinom przyczepianie się do jego powierzchni.

 

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy wykańczając łazienkę, warto użyć szkła antykorozyjnego?

Szkło antykorozyjne to przykład szkła o szczególnych właściwościach. To szkło o wyglądzie neutralnym, które posiada wysoki poziom przezierności. Para wodna...

Zamknij