Czy warto studiować automatykę i robotykę?

Wybór studiów to trudny moment w okresie młodego człowieka. W większości przypadków decyzja ta podejmowana jest na całe życie i to właśnie ona determinuje przyszły przebieg kariery. Czy warto studiować automatykę i robotykę? Jest to kierunek techniczny, związany z dynamicznie rosnącymi branżami i pozwalającymi na zatrudnienie w międzynarodowych firmach.

Automatyka i robotyka jest kierunkiem cieszącym się popularnością na wielu politechnikach w Polsce. Bywa, że jest obecny na wydziałach elektrycznym, mechanicznym i elektronicznym. Rozstrzał jest szeroki, dzięki czemu uczelnia precyzyjnie trafia w predyspozycje studenta.

Automatyka i robotyka to przyszłościowy kierunek

Automatyka i robotyka jest przyszłościowym kierunkiem. Wykształcenie w tej dziedzinie pozwoli na znalezienie dobrze płatnej pracy już po zakończeniu studiów. Pracodawcy poszukują specjalistów z fachową i techniczną wiedzą. Po automatyce i robotyce można pracować m.in. jako:

  • konstruktor CAD z zarobkami powyżej 5000 złotych brutto na start,
  • inżynier robotyki z pensją ponad 6000 złotych brutto,
  • programista-automatyka z wynagrodzenie 6500-7000 złotych brutto,
  • kierownik utrzymania ruchu za blisko 10000 złotych brutto.

Z samym dyplomem można szukać zatrudnienia w branży chemicznej, metalurgicznej, przetwórstwie oraz inżynierii. Dodatkowo automatyka i robotyka pozwala na pracę w ośrodkach badawczo-rozwojowych tzw. R&D, które odpowiedzialne są za innowacje wprowadzane na rynek. W samej Polsce ofert pracy dla wykwalifikowanych inżynierów automatyki i robotyki jest bardzo dużo. Raporty statystyczne potwierdzają, że wraz ze wzrostem stażu i doświadczenia zarobki w zawodach technicznych rosną najszybciej. Przeciętna podwyżka względem pracownika humanistycznego jest trzykrotnie wyższa.

Automatyka i robotyka daje fachową wiedzę

Automatyka i robotyka uczy i rozwija sterowania różnymi procesami technologicznymi oraz przemysłowymi, w których ogranicza się obecność człowieka. Zarówno automatyka, jak i robotyka wspomagają automatyzację, której zadanie polega na zastąpieniu pracy ludzkich rąk maszynami i zmniejszeniu tym samym kosztów produkcji. Często robotykę utożsamia się ze sztuczną inteligencją. Znajomość powyższych zagadnień otwiera wiele dróg rozwoju i realizacji zawodowej. Praca nad zwiększoną automatyzacją bądź rozwojem sztucznej inteligencji szerokim echem odbija się w mediach. Studiowanie automatyki i robotyki to szansa na branie udziału w innowacyjnych projektach, a nawet samodzielne ich konstruowanie.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak blokować wybrane numery i dlaczego warto to robić?

Natrętne telefony od telemarketerów, które uprzykrzają codzienność lub połączenia od osób, z którymi nie chcemy mieć już kontaktu to wystarczający...

Zamknij